W zakres badań prowadzonych w Pracowni Geodezji wchodzą terenowe pomiary sytuacyjno-wysokościowe oraz analizy materiałów kartograficznych i teledetekcyjnych w analizach przestrzennego zróżnicowania parametrów środowiska i zmian w nim zachodzących.
Szczegółowy zakres badań obejmuje między innymi wykorzystanie danych teledetekcyjnych do oceny stanu środowiska przyrodniczego i możliwości zapobieganiu jego degradacji, w tym szczególnie na terenach chronionych. Badania obejmują również analizy zmian pokrycia terenu i stanu środowiska w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Kolejnym zagadnieniem są analizy przestrzennego kształtowania się obszarów wiejskich. W badaniach wykorzystywane są wielkoskalowe materiały kartograficzne, pochodzące od XVII wieku do chwili obecnej.
W zakres prowadzonych badań wchodzą również oceny ładu przestrzennego w kontekście zrównoważonej urbanizacji, w tym badania ciągłości krajobrazowej, integralności ekosystemów i ich zdolności do świadczenia podstawowych usług ekosystemowych oraz ocena jakości życia mieszkańców.
W ramach Pracowni działa również składnica map, której bogate zasoby kartograficzne zawierają różnorodne treściowo i wiekowo mapy.
Pracownicy Pracowni Geodezji prowadzą zajęcia obejmujące swym zakresem tematykę geodezji, kartografii, teledetekcji i geograficznych systemów informacyjnych na kilkunastu kierunkach studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym.