Owocna współpraca: Wizyta Naszego Wydziału w laboratoriach WISE Politechniki Poznańskiej

Przestronna aula uniwersytecka z piętrowymi, jasnymi drewnianymi miejscami siedzącymi i dużą grupą osób w różnym wieku. Z przodu prowadzą prezentację Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej profesor Zbigniew Nadolny i profesor Klaudia Borowiak Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na tle ekranu z polskim tekstem o inteligencji instytucjonalnej w budownictwie. Aula ma ściany z czerwonej cegły, jasny sufit. Kilka osób stoi przy wyjściu.

We wtorek 26 listopada w ramach cyklicznych, wspólnych seminariów, pracownicy Naszego Wydziału byli gośćmi Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej. Tym razem formuła spotkania była inna - zamiast tradycyjnych prezentacji zapoznaliśmy się z bogatą bazą laboratoryjną WISE PP. Wśród zwiedzanych były między innymi różne laboratoria technologii energetycznych jak i przynależne do inżynierii środowiska, takie jak choćby komora klimatyczna. Poza badaniami niektóre z laboratoriów wykorzystywane są także do prowadzenie zajęć dydaktycznych. Za nami kolejne owocne, wspólne spotkanie. Kolejne, na wiosnę, odbędzie się w murach UPP.

Przestronna aula uniwersytecka z piętrowymi, jasnymi drewnianymi miejscami siedzącymi i dużą grupą osób w różnym wieku. Z przodu prowadzą prezentację Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej profesor Zbigniew Nadolny i profesor Klaudia Borowiak Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej na tle ekranu z polskim tekstem o inteligencji instytucjonalnej w budownictwie. Aula ma ściany z czerwonej cegły, jasny sufit. Kilka osób stoi przy wyjściu.Profesor Zbigniew Nadolny i profesor Klaudia Borowiak podczas prelekcji stoją na jasnej drewnopodobnej podłodze. Profesor Nadolny, po lewej, jest łysy, ubrany w granatową marynarkę i jasnoszare spodnie, z rękami opartymi na biodrach, patrzy przed siebie. Profesor Borowiak, po prawej, ma brązowe włosy do ramion, nosi granatową marynarkę i ciemne spodnie, trzyma dokument i patrzy lekko w lewo. W tle tablice kredowe, biała ściana i częściowo widoczne białe drzwi.Grupa osób odwiedzających laboratorium lub obiekt przemysłowy. Na pierwszym planie duże metalowe urządzenie przemysłowe, prawdopodobnie wymiennik ciepła, z licznymi połączeniami śrubowymi i rurami. Wokół niego stoi kilku mężczyzn i dwie kobiety. Jedna z kobiet, w pomarańczowym płaszczu, wyróżnia się na pierwszym planie. W tle widać inne urządzenia, w tym metalową jednostkę przetwórczą. Wnętrze laboratorium ma jasną podłogę i neutralne kolory. Oświetlenie wskazuje na dobrze oświetlone środowisko.Uczestnicy seminarium w laboratorium. Na pierwszym planie jasna podłoga, grupa stoi w półkolu, zwrócona w stronę mężczyzny w czarnej koszulce i niebieskich dżinsach, który gestykuluje. Większość osób ma na sobie płaszcze, kurtki lub kardigany w neutralnych kolorach. W tle widoczny nowoczesny wystrój laboratorium z metalowymi klatkami i urządzeniami na stole. W prawym górnym rogu osoba w ciemnej kurtce, obserwująca grupę.
Urządzenie testowe, prawdopodobnie do badań wysokiego napięcia, w klatce ochronnej. Cienki metalowy pręt wznosi się nad przezroczystą szklaną płytą, z widoczną iskrą/łukiem na końcu pręta, wskazującą na zastosowanie wysokiego napięcia. Metalowa rama w ciemnym kolorze, a szklana płyta leży na większej platformie. Wokół widoczna siatka z metalowych prętów, zapewniająca bezpieczeństwo. W tle widoczne kable i komponenty elektryczne.Uczestnicy seminarium w laboratorium, którzy oglądają biały cylindryczny podgrzewacz wody lub zbiornik solarny.  W tle jasne, dobrze oświetlone pomieszczenie techniczne. Widoczny mężczyzna z krótkimi brązowymi włosami w kurtce, mężczyzna w garniturze oraz młoda kobieta w jasnym stroju.Kobieta z jasnobrązowymi włosami wskazuje na część dużego białego urządzenia. Za nią stoi doktor Paweł Zawadzki, który aktywnie uczestniczy w rozmowie. Profesor Ryszard Staniszewski również obserwuje sprzęt. W tle duży cylindryczny zbiornik lub kocioł w kolorze szaro-metalicznym. Całość sugeruje laboratorium / obiekt badawczy.Naukowcy stoją wokół dużego stalowego urządzenia z rurami i wyposażeniem, prawdopodobnie testowego lub eksperymentalnego. Uczestnicy seminarium  ubrani w casualowy biznesowy strój, niektórzy w kurtkach lub płaszczach, w tym kobiety w pomarańczowych i szarych kurtkach. W tle jasne, przestronne laboratorium z białymi ścianami, wysokim sufitem, schodami i elementami wyposażenia. Świetne oświetlenie zapewnia wyraźną widoczność.