Wizyta prof. Renjie Donga z China Agricultural University

Wspólne zdjęcie prof. Renjie Donga i prof. Rafała Stasika

W ubiegłym tygodniu na zaproszenie prof. Jacka Dacha z Pracowni Ekotechnologii Katedry Inżynierii Biosytemów i dzięki wsparciu firmy Dynamic Biogas gościł u nas prof. Renjie Dong. Profesor jest dyrektorem Key Laboratory of Clean Production and Utilization of Renewable Energy w College of Engineering (CoE), China Agricultural University (CAU) i wieloletnim rektorem ds. współpracy z zagranicą CAU. Zespół prof. Renjie Donga współpracuje z zespołem prof. Jacka Dacha i Pracownią Ekotechnologii od 2008 roku w zakresie technologii biogazowych, redukcji emisji gazów cieplarnianych czy oczyszczana wód. Efektem tej współpracy były między innymi publikacje z wysokim IF w liczących się czasopismach oraz staże, które naukowcy obu instytucji odbyli w Polsce i Chinach. Wizyta miała na celu odnowienie kontaktów naukowych oraz rozmowy o ewentualnej współpracy w zakresie dydaktyki i wymiany studentów. Należy podkreślić, że Chiny z ponad 45 milionami biogazowni są światowym liderem, natomiast Polska staje się największym biogazowym rynkiem inwestycyjnym w Europie, ocenianym na 160-190 mld zł. Stąd wymiana doświadczeń między UPP i CAU, wiodącymi uczelniami w branży biogazowej w obu krajach, jest cenna i będzie skutkować kolejnymi publikacjami i być może projektami. Dziękujemy Prof. Jackowi Dachowi oraz firmie Dynamic Biogas za możliwość spotkania, a prof. Renjie Dongowi za wizytę i konkretne rozmowy.

Zdjęcie: Prof. Jacek Dach

Wspólne zdjęcie prof. Renjie Donga i prof. Rafała Stasika