Projekt BioPart - drugie webinarium „Challenges, drivers, and barriers in biogas sector development”.
Drugie webinarium projektu BioPart odbyło się online 25 lutego 2025 r. przez Zoom. Na wydarzeniu zebrało się około 56 uczestników, w tym przedstawiciele akademii, firm z sektora biogazu, sektora produkcyjnego i rolniczego, oraz organizacji rządowych.
Temat webinarium dotyczyło wyzwań, czynników napędowych i barier stojących przed rozwojem sektora biogazu/biometanu w Szwecji, Polsce i Ukrainie. Webinarium połączyło ekspertów i interesariuszy, aby zagłębić się w zróżnicowany krajobraz produkcji biogazu w tych trzech krajach. Spostrzeżenia dotyczące obecnego stanu oraz przeszkód regulacyjnych, finansowych i technologicznych, były naprawdę pouczające. Uczestnicy wykazali duże zainteresowanie i aktywne zaangażowanie podczas sesji pytań i odpowiedzi.
Głównymi prezenterami byli:
• Konrad Smolarczyk (Biogas Solutions Research Center, Linköping University) przedstawił spostrzeżenia na temat szwedzkiego sektora biogazu.
• Michal Tarka (Polska Organizacja Biometanu) omówił czynniki napędowe i bariery wpływające na rozwój w Polsce.
• Yurii Matveev (Bioenergy Association of Ukraine) podzielił się swoimi perspektywami na temat ukraińskiego krajobrazu biogazu.
Analiza bariery rozwoju biogazu i biometanu w Polsce była wykonana przez wspólną pracę przedstawicieli UPP (Prof. Jacek Dach, dr Iryna Vaskina oraz doktoraci - mgr inż. Matesz Nowak, mgr inż. Wiktor Bojarski) oraz Polskiej Organizacji Biometanu.
Warsztat zakończył się ożywioną dyskusją skupioną na wspólnych barierach i czynnikach napędowych, z którymi zmaga się region bałtycki, oraz na tym, jak wspólne wysiłki mogą je pokonać. Uczestnicy omówili różnice w kwestiach wsparcia finansowego i polityki w krajach uczestniczących, a także infrastrukturę techniczną, która jest bardzo zróżnicowana.
Zespół projektowy pragnie podziękować wszystkim uczestnikom za wkład w ten temat. Warsztat ten stanowił kluczowy krok w kierunku wspierania wymiany wiedzy i współpracy transgranicznej w celu promowania rozwiązań biogazowych w regionie Morza Bałtyckiego. Wszystkie prezentacji oraz dyskusje będą wkrótce dostępne na stronie internetowej projektu: https://liu.se/en/research/biopart