Zmarła prof. dr hab. inż. Jolanta Elżbieta Komisarek

Zdjęcie prof. dr hab. inż. Jolanty Elżbiety Komisarek

Nekrolog. Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 7 sierpnia 2023 r. w wieku 61 lat zmarła Prof. dr hab. inż. Jolanta Elżbieta Komisarek Profesor Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Śp. Profesor Jolanta Komisarek  była wieloletnim nauczycielem akademickim Akademii Rolniczej/Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczęła w 1988 roku. Stopień doktora uzyskała w 1993 roku, doktora habilitowanego w 2001, a tytuł profesora w 2009. W latach 1997-2023 była kierownikiem Katedry Gleboznawstwa, Rekultywacji i Geodezji, w latach 2002-2008 pełniła funkcję prodziekana, natomiast w okresie 2008-2016 dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej. Była cenionym naukowcem, wysokiej klasy specjalistą w zakresie genezy, klasyfikacji i kartografii gleb oraz kształtowania zasobów glebowych. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, International Union of Soil Science, American Society of Soil Science oraz Komisji Badań Czwartorzędu Polskiej Akademii Nauk. Redaktor Działu Melioracje i Inżynieria Środowiska Komitetu Redakcyjnego Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, członek Rady Naukowej Acta Scientiarum Polonorum. Nieprzerwanie od 25 lat ekspert Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego. Za swoją działalność otrzymała wiele nagród J.M. Rektora Uniwersytety Przyrodniczego w Poznaniu. Wielokrotnie odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego. Pozostanie w naszej pamięci jako ceniony naukowiec i nauczyciel akademicki, wychowawca wielu pokoleń młodzieży akademickiej i kadry naukowej, miłośnik przyrody, jako serdeczna Koleżanka, Człowiek wielkiego serca i umysłu. Dziekan, Pracownicy i Studenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Senat Żałobny odbędzie się w dniu 9 sierpnia 2023 r. o godz. 12.00 w Sali Senatu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 10 sierpnia 2023 r. o godz. 11.00 w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrowitem.