Wizyta Mentoringowa i Wykład Otwarty Pani Profesor Sabine Hilt oraz Pani Doktor Morgan Bortel

Z radością informujemy, że 17 czerwca 2024 roku na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się wyjątkowe seminarium naukowe. Gośćmi wydarzenia były Pani Profesor Sabine Hilt z Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybactwa Śródlądowego Leibniza (IGB) w Berlinie oraz Pani Dorktor Morgan Bortel z Uniwersytetu McGill w Kanadzie.

Frekwencja podczas wykładu dopisała, a słuchacze z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w prezentacjach. Wykład Pani Profesor Sabine Hilt pt. „Global change affects lake restoration” oraz wykład Dr Morgan Bortel pt. „Synthesizing long-term time series to understand submerged macrophyte ecological dynamics and inform management” spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Publiczność miała wiele pytań, co zaowocowało interesującą i żywą dyskusją naukową.

W wydarzeniu uczestniczyli naukowcy, doktoranci oraz studenci naszego Uniwersytetu oraz goście z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Podczas wydarzenia obecni byli znamienici goście, w tym Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego Profesor Krzysztof Szoszkiewicz, Pani Dziekan Profesor Klaudia Borowiak, Kierownik Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Profesor Ryszard Staniszewski oraz Przewodniczący Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego Profesor Mariusz Pełechaty. Spotkanie zostało poprowadzone przez Doktora Michała Brzozowskiego z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska UP w Poznaniu.

Następnego dnia, goście naszego Uniwersytetu wraz z Dr Michałem Brzozowskim udali się na badania terenowe podgrzanych jezior konińskich (Mikorzyńskie i Licheńskie). Jeziora te stanowią obiekty badań w projekcie NCN SONATINA pt.: "Ocieplenie klimatu negatywnie wpływa na zanurzoną roślinność wodną poprzez zacienianie przez peryfiton", którego kierownikiem jest Dr Brzozowski. Projekt realizowany jest we współpracy z Panią Profesor Sabine Hilt z IGB w Berlinie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział, a także za wysoką frekwencję. Zachęcamy do dalszego śledzenia naszych wydarzeń naukowych. Wykład otwarty oraz wizyta monitoringowa zostały sfinansowane z uczelnianego programu PREIDUB.