UPP współtworzy globalną infrastrukturę badawczą ACTRIS – nowy projekt ACTRIS-PL 2 zatwierdzony do realizacji

Nowoczesne logo ACTRIS Polska, nawiązujące do badań atmosferycznych i współpracy naukowej.

ACTRIS – Infrastruktura do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych (ACTRIS-PL 2)

Kolejny Projekt w ramach konsorcjum ACTRIS-PL na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Intensywne działania pracowników Pracowni Bioklimatologii poskutkowały udziałem w kolejnym projekcie badawczym, którego głównym celem jest dalszy rozwój infrastruktury badawczej ACTRIS w Polsce (znaczna część infrastruktury została sfinansowana ze środków uzyskanych w ramach programu POIR 4.2, którego UPP również był partnerem). Dzięki nowemu projektowi pt. „ACTRIS – infrastruktura do badania aerozoli, chmur i gazów śladowych (ACTRIS-PL 2)”, który znalazł się 9 grudnia 2024 r. na liście projektów wybranych do dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG) (działanie 2.4 Badawcza Infrastruktura Nowoczesnej Gospodarki (BINGO) dla projektów znajdujących się na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej). W ten sposób kontynuowana będzie rozbudowa funkcjonujących w Polsce platform obserwacyjnych i eksploracyjnych, w tym Torfowiskowej Stacji Doświadczalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Rzecinie.

Dzięki tym działaniom stacja w Rzecinie staje się ważnym i trwałym elementem kontynentalnej infrastruktury ACTRIS, a wysokiej klasy dane dotyczące parametrów fizycznych atmosfery będą dostępne dla społeczności naukowej na całym świecie. Realizacja tych badań jest kolejnym przykładem działań, które mają na celu badania interakcji występujących w systemie Ziemia-Atmosfera w skali całego globu. W ten sposób niewielka stacja torfowiskowa, której rozwój jest wynikiem wspólnych wysiłków pracowników Pracowni Bioklimatologii (kierownik prof. dr. hab. Radosław Juszczak) staje się częścią globalnej infrastruktury służącej do obserwacji atmosfery.


Z ramienia Naszego Uniwersytetu projekt będzie reprezentowany przez: prof. UPP dr. hab. Bogdana Chojnickiego oraz mgr. inż. Patryka Pocztę z Pracowni Bioklimatologii.


Całkowity budżet projektu wynosi 21 740 939,45 PLN, a tym dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to 1 878 716,14 zł.


Liderem Projektu jest Uniwersytet Wrocławski

Termin realizacji: 01.04.2025-31.03.2029

Wartość dofinansowania dla całego konsorcjum: 16 544 907,79 PLN

Wartość dofinansowania dla UPP: 1 582 023,65 PLN

Numer projektu: FENG.02.04-IP.04-0008/24

Projekt FENG.02.04-IP.04-0008/24 współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027 (FENG)

Naukowcy z różnych krajów europejskich, w tym Poczta i Józefczyk, zgromadzeni wokół małego urządzenia w Lindenbergu, Niemcy.
Pracownicy Pracowni Bioklimatologii mgr inż. Patryk Poczta (drugi od lewej) i dr inż. Damian Józefczyk (trzeci od lewej) z kolegami z innych europejskich ośrodków badawczych (IPSL, DWD) podczas międzynarodowej kampanii kalibracyjnej CCRES w Lindenbergu (Niemcy), 12 marca 2025r.