Pracownia Gleboznawstwa

 

W pracowni Gleboznawstwa realizowane są badania naukowe z zakresu genezy, klasyfikacji i kartografii gleb w różnych skałach oraz antropogenicznych i naturalnych przekształceń pokrywy glebowej (analiza zmian w budowie i właściwościach gleb, w tym zawartości i zasobów węgla organicznego, erozji gleb, degradacji fizycznej i chemicznej gleb). Prowadzony jest monitoring zmian zachodzących w pokrywach glebowych różnych geoekosystemów. Stosowane są systemy GIS do oceny zmian zachodzących w środowisku glebowym, w tym przestrzenna i czasowa ocena zróżnicowania właściwości gleb i sporządzanie numerycznych map glebowych (Digital Soil Mapping, DSM).

Dokonywana jest ocena właściwości chemicznych, fizycznych i fizykochemicznych gleb: chemiczna analiza całkowita (Si, Al., Fe, Ca, Mg, K, Na, P, Ti, Cu, Mn, Cd, Zn), zawartość form przyswajalnych dla roślin, fizyczne właściwości i zdolności retencyjnych gleb.

Tematyka badawcza obejmuje zagadnienia z zakresu gospodarki wodnej gleb i jakości wód gruntowych, a także parametryzacji środowiska glebowego dla celów nawodnieniowych i odwodnieniowych.

Pracownia Gleboznawstwa dysponuje szeroką bazą naukowo-badawczą obejmującą m.in.   spektrofotometr absorpcji atomowej (Agilent Technologies 200 Series AA), analizator węgla i azotu (Multi N/C 3100 Analytikjena), sepktofotometr UV/Vis (AnalyticJena SPECORD 50 PLUS), analizator rtęci (AMA 254), stanowisko do mineralizacji i destylacji azotu metodą Kiejdahla (Foss Kjeltec 8100), aparaty Richards’a do oznaczenia zdolności retencyjnych gleb i in.