Dr Michał Brzozowski prelegentem na VIII International Symposium on Charophytes w Australii

Doktor Michał Brzozowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wziął udział w VIII International Symposium on Extant and Fossil Charophytes, które odbyło się w dniach 5–12 października w Melbourne, Victoria, Australia. Jako specjalista w dziedzinie ekologii ramienic oraz aktywny członek International Research Group on Charophytes (IRGC), jego badania koncentrują się na ekologii ramienic i roślin naczyniowych, a także na ich wpływie na bioróżnorodność makrofitów zanurzonych.

Udział w konferencji był doskonałą okazją dla dr. Brzozowskiego do zaprezentowania wyników swoich badań w formie trzech referatów naukowych:

(1) „Recovery of the population of Lychnothamnus barbatus in the light of climate change”, (2) „Biotic and abiotic stressors impacting charophyte populations in temperate hardwater lakes”, (3) „Climate warming negatively affects charophytes through shading by periphyton”.

Sympozjum, zorganizowane przez Michelle T. Casanovą w Mueller Hall, Royal Botanical Garden, zgromadziło czołowych charofitologów z całego świata, co umożliwiło wymianę wiedzy i doświadczeń. Dzięki prezentacji swoich wyników dr. Brzozowski nawiązał nowe współprace naukowe, które wzbogacą przyszłe projekty badawcze. Podczas sesji naukowych uzyskał również cenne komentarze oraz sugestie dotyczące dalszych badań.

Udział w warsztatach terenowych i wyjazdach organizowanych w różnych częściach południowo-wschodniej Australii umożliwił dr. Brzozowskiemu poszerzenie warsztatu badawczego w zakresie taksonomii żywych i kopalnych ramienic (Characeae). Bezpośrednie obserwacje i zbieranie próbek z różnych siedlisk dostarczyły nowych danych do porównań międzykontynentalnych, co jest niezwykle cenne dla lepszego zrozumienia globalnych wzorców ekologicznych.

Dr Brzozowski aktywnie uczestniczył także w działalności organizacyjnej IRGC. Wziął udział w Zgromadzeniu Generalnym oraz wyborach Komitetu Wykonawczego, gdzie został wybrany na skarbnika IRGC. Oprócz niego w skład zarządu weszli: Prezydent Michelle T. Casanova (Australia), Vice-Prezydent Josep Sanjuan Girbau (Hiszpania), Sekretarz Kaire Torn (Estonia), Susanne Schneider (Norwegia) oraz Aleksandra Vesić (Serbia).

Udział dr. Michała Brzozowskiego w konferencji został sfinansowany z grantu Narodowego Centrum Nauki realizowanego w ramach programu SONATINA pt.: „Ocieplenie klimatu negatywnie wpływa na zanurzoną roślinność wodną poprzez zacienianie przez peryfiton” (nr projektu 2023/48/C/NZ8/00221) oraz z programu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu PREIDUB w ramach działania 4a – konferencje międzynarodowe.