Dr Michał Brzozowski prelegentem na VIII International Symposium on Charophytes w Australii

Prezentacja naukowa na dużym ekranie, tytuł: „OCIEPLENIE KLIMATYCZNE NEGATYWNIE WPŁYWA NA CHAROFITY”. Mężczyzna w ciemnej marynarce przemawia do publiczności. Widać krzesła, stolik dla prelegentów i ściany w kolorze brązowym. Na pokrowcu mównicy emblemat z wizerunkiem mózgu i liści. Tło prezentacji w stonowanym zielonym kolorze.

Doktor Michał Brzozowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wziął udział w VIII International Symposium on Extant and Fossil Charophytes, które odbyło się w dniach 5–12 października w Melbourne, Victoria, Australia. Jako specjalista w dziedzinie ekologii ramienic oraz aktywny członek International Research Group on Charophytes (IRGC), jego badania koncentrują się na ekologii ramienic i roślin naczyniowych, a także na ich wpływie na bioróżnorodność makrofitów zanurzonych.

Udział w konferencji był doskonałą okazją dla dr. Brzozowskiego do zaprezentowania wyników swoich badań w formie trzech referatów naukowych:

(1) „Recovery of the population of Lychnothamnus barbatus in the light of climate change”, (2) „Biotic and abiotic stressors impacting charophyte populations in temperate hardwater lakes”, (3) „Climate warming negatively affects charophytes through shading by periphyton”.

Sympozjum, zorganizowane przez Michelle T. Casanovą w Mueller Hall, Royal Botanical Garden, zgromadziło czołowych charofitologów z całego świata, co umożliwiło wymianę wiedzy i doświadczeń. Dzięki prezentacji swoich wyników dr. Brzozowski nawiązał nowe współprace naukowe, które wzbogacą przyszłe projekty badawcze. Podczas sesji naukowych uzyskał również cenne komentarze oraz sugestie dotyczące dalszych badań.

Udział w warsztatach terenowych i wyjazdach organizowanych w różnych częściach południowo-wschodniej Australii umożliwił dr. Brzozowskiemu poszerzenie warsztatu badawczego w zakresie taksonomii żywych i kopalnych ramienic (Characeae). Bezpośrednie obserwacje i zbieranie próbek z różnych siedlisk dostarczyły nowych danych do porównań międzykontynentalnych, co jest niezwykle cenne dla lepszego zrozumienia globalnych wzorców ekologicznych.

Dr Brzozowski aktywnie uczestniczył także w działalności organizacyjnej IRGC. Wziął udział w Zgromadzeniu Generalnym oraz wyborach Komitetu Wykonawczego, gdzie został wybrany na skarbnika IRGC. Oprócz niego w skład zarządu weszli: Prezydent Michelle T. Casanova (Australia), Vice-Prezydent Josep Sanjuan Girbau (Hiszpania), Sekretarz Kaire Torn (Estonia), Susanne Schneider (Norwegia) oraz Aleksandra Vesić (Serbia).

Udział dr. Michała Brzozowskiego w konferencji został sfinansowany z grantu Narodowego Centrum Nauki realizowanego w ramach programu SONATINA pt.: „Ocieplenie klimatu negatywnie wpływa na zanurzoną roślinność wodną poprzez zacienianie przez peryfiton” (nr projektu 2023/48/C/NZ8/00221) oraz z programu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu PREIDUB w ramach działania 4a – konferencje międzynarodowe.

Prezentacja naukowa na dużym ekranie, tytuł: „OCIEPLENIE KLIMATYCZNE NEGATYWNIE WPŁYWA NA CHAROFITY”. Mężczyzna w ciemnej marynarce przemawia do publiczności. Widać krzesła, stolik dla prelegentów i ściany w kolorze brązowym. Na pokrowcu mównicy emblemat z wizerunkiem mózgu i liści. Tło prezentacji w stonowanym zielonym kolorze.Widok na zalaną powierzchnię, prawdopodobnie jezioro lub teren podmokły. Woda jest spokojna z lekkimi falami, w niektórych miejscach płytka, z widocznymi gałęziami i zanieczyszczeniami. Kilka martwych drzew stoi w wodzie, niektóre przechylone. Jedna osoba wchodzi do płytkiej wody z siecią rybacką. Brzeg przechodzi w suchy ląd, porośnięty wyschniętą trawą i gałęziami. Niebieskie, pochmurne niebo, w tle góry, a na brzegu kilka sylwetek.Zbliżenie na rękę trzymającą kępę mchu. Ręka jest jasnej karnacji, częściowo zasłania mech. Ręka i ramię są częściowo przykryte niebieską odzieżą. Mech ma intensywny zielony kolor, jest miękki i gęsty, z widocznymi korzonkami. Tło jest rozmyte, przypominające glebę, z jaśniejszymi i ciemniejszymi obszarami.Zdjęcie grupowe uczestników konferencji. Widok na grupę ludzi stojących nad brzegiem wody. Ludzie ubrani w różne stylu odzieży casualowej, w lekkim rozproszeniu, część gestykuluje. Tło to pochmurne niebo i spokojna woda w kolorze beżowo-szarym. W oddali widoczny brzeg w odcieniach szaro-brązowych.
Kobieta i mężczyzna przy zbiorniku wodnym. Kobieta ma jasne włosy, uśmiecha się. Mężczyzna w ciemnej kurtce z kapturem, uśmiecha się i patrzy w obiektyw aparaty fotograficznego. Oboje trzymają przezroczyste woreczki z materiałem badawczym. Tło to jasnoszare, pochmurne niebo.Panoramiczny widok nadmorski. W pierwszym planie nierówny teren w odcieniach jasnobrązowych i beżowych, porośnięty niską roślinnością. W tle pagórki schodzące w stronę plaży, a dalej spokojne morze w odcieniach granatowego i turkusowego. Na niebie lekkie, białe i szare chmury, widoczny niebieski odcień. Z lewej strony widać klif z jasnymi warstwami skalnymi.Widok leśnej ścieżki. Ścieżka w odcieniu ciemnoszarym, z kilkoma osobami w ciemnych ubraniach (kurtki, spodnie, czapki). Po obu stronach gęsta roślinność, głównie zielone liście drzew i paproci. Drzewa są wysokie i ciemnozielone. Ziemia pokryta opadłymi liśćmi i szczątkami roślinności, w odcieniach brązu i czerni.Upadły pień drzewa w lesie, w odcieniach ciemno-czerwono-brązowych, z widocznymi oznakami rozkładu. Wokół leżą gałęzie, patyki i inne resztki roślinne. W tle widać różne drzewa, liście i ziemię leśną. Część osoby, ubranej w odzież outdoorową, widoczna w prawym dolnym rogu.
Grupa ludzi stojąca na schodach (uczestnicy konferencji). Osoby w różnym wieku i płci, ubrani w casualowe ubrania (dżinsy, kurtki, swetry). Jedna kobieta w centralnej części ma pasiaste, musztardowo-żółte i brązowe ubranie. Tło sugeruje zewnętrzne wejście lub patio z jasną ścianą.