Rozmowa z Mariuszem Piasnym, prezesem MPI s.c.

Rozmowa z Mariuszem Piasnym, absolwentem Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska (obecnie WISIM) z roku 1995, prezesem firmy MPI s.c.

 

Jak wspominasz studia na Naszym Wydziale?

Bardzo dobrze. Zajęcia były ciekawe, większość prowadzących była profesjonalnie przygotowana do tematów. Wszyscy, a co najmniej zdecydowana większość, chcieliśmy się uczyć wiedząc, że tylko dobre przygotowanie merytoryczne zapewni nam stabilną i dobrze płatną pracę. Oczywiście nie zawsze było różowo, bywały momenty trudne czy frustrujące, ale dawaliśmy sobie radę i z perspektywy czasu studia wspominam bardzo dobrze.

 

Rozmawiamy w siedzibie twojej firmy, MPI s.c. Jak wyglądała ścieżka twojej kariery?

Pierwszą pracę otrzymałem w Wavin Metalplast-Buk jako menadżer produktu. Zajmowałem się systemami rynnowymi, systemami instalacji kanalizacyjnej oraz spłuczkami. Nauczyłem się sporo w dziedzinie marketingu, sprzedaży oraz zarządzania portfelem produktów.

Następnie zostałem kierownikiem działu rozwoju produktów, mając pod sobą proces projektowania i wdrażania produktów do oferty. Zarządzałem grupą 6 osób. Wdrożyłem do oferty firmy między innych systemy do rozsączania wód opadowych, systemy odprowadzenia deszczówki z dachów płaskich, a także separatory ropopochodne wód deszczowych.

Po 11 latach pracy w WMB przeszedłem do firmy Titan-Eko (obecnie Kingspan Environmental), gdzie byłem odpowiedzialny za rozwój, zarządzanie oraz sprzedaż systemów do odzysku wody deszczowej oraz oczyszczali ścieków.

Od początku 2010 roku rozpocząłem własny biznes, jako MPI Mariusz Piasny, która następnie przekształciła się w spółkę cywilną.

 

Jaki jest profil działalności twojej firmy?

Jesteśmy firmą techniczno-handlową, integratorem rozwiązań z zakresu systemów wodno-kanalizacyjnych i instalacyjnych.Niektóre urządzenia importujemy, inne pozyskujemy w kraju,  a docelowo także składamy i dostarczamy jako kompletne instalacje.

Nasze główne obszary dostaw to: systemy do zagospodarowania wody deszczowej, przydomowe oczyszczalnie ścieków, zbiorniki, systemy pompowe oraz oczyszczalnie ścieków szarych.

Współpracujemy z hurtowniami instalacyjnymi na terenie całego kraju, dostarczamy także systemy firmom wykonawczym. Współpracujemy z projektantami, przekazując im wytyczne w zakresie stosowania naszych systemów.

Oprócz czystego handlu, świadczymy też usługi serwisowe w zakresie systemów do deszczówki, przydomowych oczyszczalni ścieków a także systemów pompowych.

 

Zatrudniasz głównie naszych absolwentów. Dlaczego?

Obecnie w naszym zespole zatrudnionych jest 6 osób, z czego 3 skończyły nasz wydział. Wszyscy oni zaczęli pracę w MPI będąc jeszcze studentami, odbyli najpierw staż, a następnie rozpoczęli pracęna umowę.

Poziom ich wykształcenia był dla mnie satysfakcjonujący, choć oczywiście to był dopiero początek. Obecnie, po kilku latach pracy w MPI, poprzez liczne szkolenia, wyjazdy, konferencje i prezentacje, stali się już oni efektywnymi pracownikami.

 

Czy utrzymujesz kontakt z Uczelnią?

Jak najbardziej. Uczestniczymy w Dniach Wody, wygłaszamy prezentacje podczas seminariów magisterskich, a także współpracujemy przy różnych projektach. Jedne z takich projektów prowadzimy właśnie razem z wydziałem.

 

Z jakimi problemami się spotykasz jako prywatny przedsiębiorca?

Największym są zatory płatnicze, które uniemożliwiają nam długofalowe planowanie pracy. Kolejne to nierzetelna konkurencja, która wprowadza do obiegu produkty nie spełniające wymagań. Zdecydowanie za wysokie są obciążenia fiskalne oraz ZUS-owskie, uniemożliwiające zatrudnianie większej liczby pracowników.

 

Jak oceniasz sytuację świeżo upieczonych absolwentów na rynku pracy?

Absolwenci po kilku latach studiów mają generalnie bardzo wysokie oczekiwania finansowe, oraz spore ambicje. Ale trzeba mieć na uwadze fakt, iż studia, z racji swojej specyfiki, dają ogóle,choć gruntowne pojęcie o tematyce, a konkretna wiedza specjalistyczna i doświadczenie przychodzi z czasem. Więc przed absolwentami jeszcze bardzo długa droga do wiedzy i doświadczenia. Zachęcam więc zawsze młodych ludzi do sumiennego studiowania, a po studniach do ciężkiej pracy, a efekty, w tym finansowe, na pewno z czasem przyjdą.

 

Czy zajmujesz się poza pracą ?

Jestem od ponad 17 lat żonaty, mamy dwóch synów w wieku 13 i 15 lat. Sporo czasu pochłania mi rodzina, ale to jest oczywiście miłe zajęcie. Wspólnie wyjeżdżamy na wakacje letnie i zimowe. Oboje z Żoną jesteśmy od ponad 10 lat członkami Ruchu Światło Życie. Działam też lokalnie jako współtwórca Stowarzyszenia Klub Sportowy Korona Zakrzewo, które to stowarzyszenie od ponad 5 lat integruję lokalną społeczność gminy Dopiewo w sekcjach sportowych. W wolnym czasie jeżdżę na rowerze, gram w badmintona, w zimie jeżdżę na nartach. Czytam książki, w szczególności w thrillery polityczne, a także literaturę religijną.

 

Serdecznie dziękuję za rozmowę i gościnne przyjęcie. Życzę sukcesów zawodowych i powodzenia w życiu prywatnym.

 

Rozmawiał Rafał Stasik

 

 

Na zdjęciach: mgr inż. Mariusz Piasny prezes MPI s.c., część asortymentu, pomieszczenia magazynowe firmy, pracownicy (nasi absolwenci).