W dniach 7-11 kwietnia 2025 r. w ramach programu Erasmus+ gościliśmy na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP delegację z University of Prishtina, którą reprezentowali: Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej - prof.
Serdecznie zachęcamy studentów naszego wydziału do uczestnictwa w Blended Intensive Programme "Water resources and sustainable water management" organizowanego w ramach programu Erasmus+.
Intensywne działania pracowników Pracowni Bioklimatologii poskutkowały udziałem w kolejnym projekcie badawczym, którego głównym celem jest dalszy rozwój infrastruktury badawczej ACTRIS w Polsce (znaczna część infrastruktury została sfinansowana ze środków uzyskanych w ramach programu POIR 4.2, którego UPP również był partnerem).
W dniu 11.04.2025 r. pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wzięli udział w konferencji pt. „Ochrona jezior kórnickich”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Jeziora Kórnickie.
Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 10 kwietnia 2025 r. odbyło się seminarium pt. „Dobra energia, lepsza przyszłość”.
Z żalem informujemy, że 5 kwietnia 2025 roku zmarł mgr inż. Adam Woźniak, wieloletni nauczyciel i dyrektor Technikum Melioracji Wodnych i Inżynierii Środowiska. Pan mgr inż.
ACTRIS (ang. Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) stanowi jeden z najważniejszych elementów europejskiej infrastruktury służącej do badań atmosfery i środowiska.
Kolejne spotkanie z praktyką studentów drugiego stopnia, II roku GP, tym razem odbyło się w Wielkopolskim Parku Narodowym oraz w Nadleśnictwie Babki. Zajęcia w ramach przedmiotu „Rynek i wycena nieruchomości rolnych i leśnychˮ, prowadzone przez prof. UPP dr. hab. inż. Adama Zydronia oraz dr. inż.
Z przyjemnością informujemy, że na portalu LM.pl ukazał się artykuł opisujący wyniki badań prowadzonych przez dr. Michała Brzozowskiego w ramach projektu NCN SONATINA pt.
Za nami wyjątkowe wydarzenie - Światowy Dzień Wody, który w tym roku, pod hasłem przewodnim ochrony lodowców, odbył się 20 marca w Biocentrum.
Sala niemal pękała w szwach, były liczne prelekcje i ciekawe wykłady np.:
Samorząd Studencki Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP przygotował ankietę dotyczącą pracy Dziekanatu. Wasze opinie pomogą usprawnić jego funkcjonowanie oraz docenić zaangażowanie pracowników.
Drugie webinarium projektu BioPart odbyło się online 25 lutego 2025 r. przez Zoom. Na wydarzeniu zebrało się około 56 uczestników, w tym przedstawiciele akademii, firm z sektora biogazu, sektora produkcyjnego i rolniczego, oraz organizacji rządowych.
Miło nam poinformować, że Komisja Konkursowa przy dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka po zapoznaniu się z recenzjami dokumentacji konkursowej wyłoniła jako zwycięzców tegorocznego konkursu „Innowator Plus” następujące osoby:
Z satysfakcją informujemy, że prof. Paul Mayne (Georgia Technological University, USA) w prezentacji referatu generalnego na Konferencji International Symposium on Geotest Sites w Oslo, zaliczył prof.
Po raz jedenasty Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu organizuje Światowy Dzień Wody, który odbędzie się 20 marca 2025 roku.
Trwa nabór do programu ERASMUS+, zrealizuj staże praktyczne za granicą!
Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konferencji naukowo-technicznej RÓŻNORODNOŚĆ W MODULARNOŚCI, organizowanej przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oddział Poznań, także przez koło przy UPP, która odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma 2025 w dniu 14.02.2025.
Z przyjemnością informujemy, że w dniach 24-25 stycznia 2025 roku w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyły się inspirujące wydarzenia naukowe, poświęcone kopalnym charofitom. Gośćmi byli renomowani naukowcy: prof.
Z żalem zawiadamiamy, że 23 stycznia 2025 roku w wieku 73 lat zmarł mgr inż. Arkadiusz Błochowiak, wieloletni zasłużony działacz społeczny i samorządowiec. W trakcie pracy zawodowej pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji m.in.
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na seminarium naukowe organizowane przez Katedrę Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego, które odbędzie się 24 stycznia 2025 roku o godzinie 12:00 na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, w sali 111, przy ulicy Piątkowskiej 94E.
W dniu 13 grudnia 2024 roku odbyło się posiedzenie Kapituły nagrody na najlepszą pracę magisterską w zakresie inżynierii środowiska, pod patronatem prof. Zbigniewa Młynarka. W IV edycji konkursu Pani Dziekan WISIM prof. dr hab. Klaudia Borowiak przychyliła się do propozycji Kapituły i przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca dla:
Informujemy, że w okresie świąteczno-noworocznym (23.12.2024 – 03.01.2025) Dziekanat będzie funkcjonował według poniższego harmonogramu. Prosimy o zaplanowanie wizyt w dostępnych terminach.
Trwa nabór do programu ERASMUS+, zrealizuj studia na uczelni partnerskiej!
Studentów pierwszego i drugiego stopnia zainteresowanych wyjazdami na STUDIA w roku akademickim 2025/2026 informujemy, że rejestracja online jest aktywna od 1.12.2024 do 19.01.2025 r.
rozbudzanie oraz kontynuowanie dyskusji na temat kobiecych kompetencji to inwestycja w bardziej sprawiedliwe, zrównoważone i rozwijające się społeczeństwo, w którym każdy ma równe szanse na rozwój i sukces.
We wtorek 26 listopada w ramach cyklicznych, wspólnych seminariów, pracownicy Naszego Wydziału byli gośćmi Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej. Tym razem formuła spotkania była inna - zamiast tradycyjnych prezentacji zapoznaliśmy się z bogatą bazą laboratoryjną WISE PP.
Rada Interesariuszy i Ekspertów Zewnętrznych przy Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP zaprasza na seminarium nauka z praktyką, na którym przedstawione zostaną najważniejsze naukowe podstawy zmiany klimatu oraz konsekwencje w świecie praktyki.
Po prelekcjach będzie otwarta debata z uczestnikami spotkania.
Pani dr inż. Barbara Kęsicka z Katedry Melioracji, Kształtowania Środowiska i Gospodarki Przestrzennej znalazła się w gronie siedmiu laureatów z UPP w szóstej i zarazem ostatniej odsłonie konkursu MINIATURA 8.
W imieniu Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego serdecznie zapraszam na obchody Światowego Dnia Gleby, 5 grudnia w godz. 8:45-11:15 na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, ul. Krygowskiego 10, Poznań.
Projekt SONATINA 7, realizowany w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska UP w Poznaniu pod kierunkiem dr Michała Brzozowskiego, bada wpływ globalnego ocieplenia na roślinność wodną. Skupia się na zacienianiu przez peryfiton, które w cieplejszych wodach ogranicza dostęp światła dla makrofitów, zagrażając zanurzonej roślinności.
Serdecznie zapraszamy do udziału w ostatnich dwóch terminach obowiązkowego szkolenia z Praw i obowiązków studenta, organizowanego w szczególności dla studentów niestacjonarnych, ale również dla tych z Was, którzy nie mieli możliwości uczestniczenia w szkoleniach przewidzianych dla swoich kierunków.
Doktor Michał Brzozowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wziął udział w VIII International Symposium on Extant and Fossil Charophytes, które odbyło się w dniach 5–12 października w Melbourne, Victoria, Australia.
W dniu 27 września 2024 roku zostało podpisane porozumienie, przez Prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej prof. UPP dr hab. inż. Annę Szymczak – Graczyk i dyrektora Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych im.
Spotkanie organizacyjne studentów 1 roku studiów Niestacjonarnych (I stopnia) odbędzie się w dniu 5 października 2024 r. o godz. 9.00
ul. PIĄTKOWSKA 94 sala 111
Kierunki:
Przed nami kolejna Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW Bednary!
Zachęcamy do odwiedzenia stanowiska Naszego Wydziału (nr 31) - plan hali w linku poniżej.
W dniu 1 października 2024 r. DZIEKANAT WISIM BĘDZIE ZAMKNIĘTY. Przepraszamy za utrudnienia.
Zapisy STUDENTÓW I ROKU na wychowanie fizyczne na rok akademicki 2024/2025 odbędą się w CENTRUM KULTURY FIZYCZNEJ , ul. Dojazd 7 w terminach:
Wtorek 1.10.2024 r.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowych zajęć dla szkół średnich na rok akademicki 2024/2025.
W tym roku zajęcia (wykłady i warsztaty) są prowadzone w wersji stacjonarnej lub on-line!
2 lipca 2024 roku zostało podpisane porozumienie przez Dziekan prof. dr hab. inż. Klaudię Borowiak i dyrektora XV Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu pana Ryszarda Pyssę o objęciu patronatem przez nasz Wydział grupy uczniów z liceum.
W czerwcu br. nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu TECHNICUS 2024 na najlepszą książkę techniczną, najlepszy poradnik techniczny oraz najlepsze wydanie elektroniczne.
W dniach 3-30.03.2024 roku na naszym wydziale gościliśmy Profesora Atilgan Atilgan z Alanya Alaaddin Keykubat University (Turcja).
Z radością informujemy, że 17 czerwca 2024 roku na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbyło się wyjątkowe seminarium naukowe.
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na seminarium naukowe organizowane przez Poznański Odział Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego i Katedrę Gleboznawstwa, Rekultywacji i Geodezji, które odbędzie się 25 czerwca 2024 roku w godzinach 15:00-18:00 na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, w sali 111, przy ulicy Piątkowskiej 94E.
Miło nam poinformować, że projekt pt.: „Automatyczny system monitoringu i sterowania zasobami wodnymi, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji retencyjnej i zachowania bioróżnorodności (HydroIQ)”, został pozytywnie zaopiniowany i rekomendowany do finansowania przez NCBR!
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na seminarium naukowe organizowane przez Katedrę Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego, które odbędzie się 17 czerwca 2024 roku o godzinie 12:00 na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, w sali 111, przy ulicy Piątkowskiej 94E.
Uwzględniając procedurę oceny projektów zatwierdzoną w postaci Regulaminu Senior i Junior Grant przez RND Inżynierii Środowiska i RDN Inżynierii Mechanicznej, Wydziałowa Komisja ds. konkursów badawczych projektu PREIDUB rekomenduje finansowanie następujących wniosków projektowych:
Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej serdecznie zapraszają na Naukowe Seminarium Międzywydziałowe, które odbędzie się 6 czerwca 2024 roku o godzinie 13:00 w sali 111 przy ul. Piątkowskiej 94.
Trwa druga edycja konkursu Student na Medal. Nadal istniej możliwość rejestracji i wzięcia udziału w konkursie. Dostępność pierwszego testu została wydłużona do 26 maja br.
Miło nam poinformować, że uchwałą z dnia 25 kwietnia 2024 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wydało pozytywną ocenę programu kształcenia na kierunku "Gospodarka przestrzenna" i tym samym kierunek ten uzyskał akredytację na kolejne 6 lat.
Wielkimi krokami zbliża się TRiLiada 2024, połączenie tradycji akademickich z nowoczesnymi technologiami rolniczymi. Dowiedz się więcej o najnowszych rozwiązaniach związanych z technologią 4.0 i agrorobotyką, które zmieniają oblicze rolnictwa.
Informujemy, że w dniu 9 maja (czwartek) w godzinach 10:00-12:00 decyzją Dziekana WISIM zostają odwołane zajęcia dydaktyczne.
Oto krótka relacja mgr. inż. Mateusza Nowaka z Katedry Inżynierii Biosystemów:
Mamy listę laureatów konkursu fotograficznego dla uczniów szkół średnich!
Oto Wyniki XII Konkursu Fotograficznego
„PRZYRODA-CZŁOWIEK-ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ”
LAUREACI:
Już od dziś do 5 maja możecie nabyć bluzę lub koszulkę z logiem naszej jednostki.
Składać zamówienia i sprawdzić ofertę możecie pod tym linkiem: https://www.bluzybro.pl/upp-wisim/
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Józefa Zgrabczyńskiego długoletniego Prezesa Biura Projektów Wodnych Melioracji i Inżynierii Środowiska „BIPROWODMEL’’ Sp. z o.o.